ortopedikhastaliklar.com

gallery/ortogrup logo ve isim
Prof. Dr. Gürkan Özkoç

Çocuklukta Düz Tabanlık

İlk Yürüme İçin Ayakkabıya İhtiyaç Var mı?

Ebeveynler kendileri için kıyamadığı bir çok harcamayı çocukları için göz kırpmadan yapabilmektedirler. Bunun en iyi örneği ileride yürümesinde ve ayak yapısında bir problem olmaması için daha yürümeye başlamadan çocuklarına piyasadaki ortopedik veya ilk yürüme ayakkabısı altında pahalı ayakkabılar almaktadırlar. Bu ayakkabıların ömrü en fazla 3 ay olmaktadır. Peki bunlara gerek var mı?

Bu soruya hastalara basit bir soruyla cevap veriyorum. İnsanoğlu Afrika'nın düzlüklerinde onbinlerce yıldır koştururken ayakkabı kullanarak mı yürümeyi öğrendi? Kötü ve sert ayakkabı ayağın yapısını bozabilir ama bu konuyu fazla dert etmenize gerek yoktur.

Çocuğunuz Düz Taban mı?

Otururken normal ayak tabanı şekli ayakta iken düzleşiyorsa esnek düz tabanlıktan söz edilir ve normalin bir varyasyonu olarak kabul edilir. Düz tabanlıkların yaklaşık % 95'i bu türdür ve bunu bir düz tabanlık, veya bir hastalık olarak görmüyoruz. Çocukların hemen hepsi ayak tabanı yağ yastığı nedeniyle düz taban olarak doğar ve 2 yaş civarında otururken ayak tabanı kemerli haldedir. Basınca yayılır. Çoğunlukla 10 yaş civarı normal şeklini alır.

2 yaş altında düz tabanlık % 97 gibi bir oranda bulunmuştur. Bu oran 10 yaşında % 4'e düşmektedir. Farklı çalışmalarda 3 yaşında oran %54'e, ve 6 yaşında % 26'ya düşmektedir.

Görüldüğü gibi yıllar içinde bu oran azalmakta ve bu durumun normal fizyolojik bir durum olduğu gözlenmelidir.

Herşeyde olduğu gibi bu duurum da ailevi yatkınlık veya genetik yatkınlığa bağlıdır. Eğer eşinizde veya sizde bir düz tabanlık varsa çocuğunuzda da olma ihtimali vardır. Burada ayak izinizin geniş olması bir hastalığınız olduğu anlamına gelmesin. Rahat spor yapıyor, uzun süre yürüyebiliyorsanız durmu düz tabanlık olarak algılamayın. Atasözümüzün söylediği gibi "Armut dibine düşer". Çocuğunuz da size benzeyecek doğal olarak.

Ayakkabı Kullanmak Düz Tabanlığı Önler mi?

Peki ayakkabılar düz tabanlığı tedavi eder mi? HAYIR. Ayakkabı çocuğunuzun daha düzgün basmasını ve ağrısını gidermesi için verilir. Gözlük kullanımına benzer. Nasıl ki gözlük kullanmak gözününüzdeki rahatsızlığı gidermez, sadece daha iyi görmenizi sağlar, ayakkabı da ağrı varsa onu giderir. İleride düz taban olmasını engellemez.

Kimleri Hekime Götürelim

Yürüme sırasında ağrısı olan ergenlik dönmemindeki çocuklar özellikle ayak içe ve dışa dönmesi sertse, ayak tabanında nasır oluşumu varsa hekime görünmesi gerekir.