ortopedikhastaliklar.com

Prof. Dr. Gürkan Özkoç

Dizimin Suyu Gerçekten Bitmiş mi?

Eklemin kayganlığını eklem içindeki eklem sıvısı sağlar. Dizde kireçlenme (Osteoartrit) yaşa bağlı bir dejeneratif durumdur. Yani eklem kıkırdağının yaşlanmasıdır. Bu durumun sebepleri arasında:

1. Genetik yatkınlık.

2. Yaş

3. Çevresel faktörler

4. Travma vardır. 

Eklemin osteoartriti ortalama 10 yıl gibi süren bir zaman içinde zaman zaman olan diz ağrıları, sonrasında ağrıların daha uzun ve akşamları uykudan da uyandıran hale gelmesi, yürüme mesafesinin kısıtlanması, daha da sonra eklemdeki kıkırdak ve  kemik kaybı ve devamında eklemin gevşemesi ile güvensizlik ile giden bir durumdur.

Hastaların dizlerindeki ağrılar henüz Total Diz Protezi gerektirecek kadar ilerlemediği daha erken seviyelerde ekleme hyaluronik asit denen eklemin bir nevi kayganlığını sağlayan sıvı enjekte edilmektedir. Bu şekilde birkeç yıllık süre içinde 4-6 ayda bir eklem içine bu sıvıdan enjekte edilerek ağrılar azaltılır. 

İşte bu süreçte çok yoğun çalışan kliniklerde hastaya "Neden dizime iğne yapıyor sunuz?" sorusuna karşılık "Dizinin suyu bitmiş de ondan! " diye karşılık verildiği için böyle bir tabir oluşmuş olduğunu düşünüyorum.