ortopedikhastaliklar.com

Prof. Dr. Gürkan Özkoç

Protez Cerrahisi İçin En Uygun Yaş

Yaşa bağlı dejeneratif hastalıklar yaşam süresi arttıkça toplumun başına daha fazla problem olmaktadır. Kalça kireçlenmesi ve dizdeki kireçlenme nedenleri ve buna yönelik tedavileri ayrıca yazdım. Peki bu cerrahi işlemler için en uygun yaş nedir.

Eklemlerin fonksiyonlarını taklit eden yapay protezler insan hayatına büyük konfor getirmektedir. Kireçlenmenin eklem kıkırdağının doğal bir yaşlanma süreci olduğunun yazmıştım. Doğanın bize bahşettiği mükemmel eklemler de vücudun iyileştirme potansiyeline rağmen yıllar içinde yıpranmaktadır. Bir de sunni eklemleri düşündüğümüzde bunların da yıllar içinde yıpranacağını bilmemiz lazım. 30 yaşında yapılan bir protezin hastanın aktif yaşamına bağlı 30 yıl dayanmayabileceğini ve 70 yaşında yapılan bir cerrahi işleme göre daha erken yıpranacağını söylemek yanlış olmaz. Peki ideal protez cerrahisi yaşı nedir? Bu sorunun tek bir cevabı olmayıp kişiye göre değişse de ortalama yaşam süresinin 80'li yaşlara çıktığı günümüzde protez cerrahisindeki gelişmeleri de göz önüne aldığımızda 60-65 yaşlarında uygun cerrahi teknikle uygulanmış kaliteli bir protezin hayat boyu hastaya sorunsuz hizmet vereceğini söylemek yanlış olmaz.

Fakat zaman zaman bir takım kan hastalıklarına bağlı veya genetik bozukluklara bağlı erken kireçlenmelerde protezin ileride değiştirilebilme ihtimalini de anlatarak 20'li yaşlarda da protez cerrahisi yapabilmekteyiz. Bu durumlarda hastaya daha yavaş aşınma ihtimali olan daha yüksek teknolojili seramik yüzeyli protezler uygulayabiliyoruz.

Hasta eğer ağrıları fazla değilse 55-60 yaşına kadar bekletilebilir. Burada yine de hastanın her gün ağrı kesici kullanması sonrası mide kanaması ve yavaş yavaş böbrek yetmezliği olma ihtimalini de göz önüne alarak erken cerrahi yapabilmekteyiz.

UNUTMAYINIZ: AĞRI KESİCİLER MASUM DEĞİLDİR.

Planlamaları yaparken her zaman kar zarar hesabı yapmak gerekir.

Sonuç olarak protezin en az 20 yıl gibi bir ömrü olacağını hesap edip erken yaşlarda gereksiz yere cerrahi yapıp daha sonra yenileme (revizyon) cerrahisine ihtiyaç duymasını istemiyoruz ama madem bu cerrahiye ihtiyaç duyacaksa da en azından cerrahi sonrası hastanın bu konforu yaşayacak kadar da erken yaşta yapılması tercihimiz olur.