ortopedikhastaliklar.com

Prof. Dr. Gürkan Özkoç

Vücudun Protezi kabul Etmemesi Söz Konusu mu?

Protezin vücut tarafından kabul edilmemesi genelde protez cerrahisi ve sonrasındaki problemlerin sorumluluğunun hastanın vücuduna yüklenmesi kolaycılığıdır. Öncelikle her eylemin az veya çok riski vardır. Nasıl ki sabah evinizden çıkıp işe giderken başınıza yıldırım düşme riski sıfırdır diyemezseniz vücudunuzun bütünlüğüne yönelik yapılan bir cerrahi müdahalenin de riski vardır.

Protez ile ilgili en çok korkulan komplikasyon protez enfeksiyonudur. Ameliyathanede bütün şartları mükemmel sağlasanız da risk sıfır değildir. Yine de tüm dünyada ve Türkiyede de sağlık bakanlığı'nın da kabul ettiği enfeksiuon oranı % 1'dir. Bu oran doğru hasta seçimi ve uygun cerrahi teknik ile çok daha aşağılara çekilebilmektedir.  Derin enfeksiyon geliştiğinde tüm protezin çıkarılmasına kadar giden zorlu bir süreç vardır

İkinci bir problem ise iltihap olmadan protezi gevşemesidir ki. Her protezde 20 yıl ve sonrasında protezin yüzeyindeki aşınmaya bağlı ekleme dökülen partiküllere karşı vücudun yaptığın bir reaksiyon sonucu gevşeme olabilmekle birlikte bu ihtimal yeni teknik gelişmelerle eskiye göre çok daha azdır.