ortopedikhastaliklar.com

Prof. Dr. Gürkan Özkoç

Unikondiler (Kısmi) Diz Protezi

Diz eklemindeki aşınma sonrası 55-60 yaş üzerinde total diz protezi uygun bir seçenek olmakla birlikte daha genç yaşlarda yapılan total diz protezi, hastanın yaşının genç olması ve beklenen yaşam süresinin uzun olması nedeniyle 65-70 yaşlarda protezin aşınması sonrası daha büyük cerrahi işlemlere ihtiyaç duyacaktır. Genç aktif bireyde dizin sadece iç kısmının aşındığı ve dizin diğer bölümlerinin normal olduğu durumlarda bağların ve dizin dış kompartmanının korunduğu kısmi protez uygun bir seçenektir.

Bu ameliyat sonrası aşınma ve gevşeme yine de ileri yaşam sürecinde oluşabilecek problemler olmakla birlikte yine de böyle bir durumda dize hiç bir ameliyat olmamış dizlerdeki gibi total diz protezi uygulanması imkanı vardır.

Kısmi diz protezinin uygun olduğu hasta grubu tüm dünyada total diz protezi sayısının ancak % 10 kadarını oluşturmaktadır. Bu ameliyat sonrası diz hareket genişliği daha fazla, enfeksiyon riski daha az, hastanede kalma süresi de daha azdır. Yine de 10 hastadan birinde teknik olarak uygun olduğunun hatırlanması ve bu şartların hekiminiz ile konuşularak karar verilmesi uygun olacaktır.